HOME > JAARPROGRAMMA > SEIZOEN 2021-2022 > Wandelen van fort naar fort


HET WAS GEWELDIG!
Het was voor ons tweeën een prachtige ervaring om het Fort in Steendorp en de Schansen te bezoeken op deze voorbije 11 november.
Bedankt en proficiat voor de perfecte organisatie met heel je Davidsfonds team !
Met kleurrijke herfstgroeten
Nora en Bob


in bijlage enkele foto's genomen in het fort van Steendorp. Het was een leerrijke en aangename dag!
mvg
Dirk en Linda




Heel toffe dag vandaag.
Allemaal tevreden mensen.
Lutgart

NOG MEER NAGENIETEN? DAT KAN...
DOET U MEE OP 11 NOV 2021?
HET PROGRAMMA - KIEZEN TUSSEN 2 OPTIES
OPTIE 1: de WANDELAARSROUTE (+/- 8 km) - max. 25 inschrijvingen
08.45 alle wandelaars verzamelen aan het Fort van Haasdonk. Wie met de auto komt, kan die hier achterlaten.
09.00 gezamenlijk vervoer van alle wandelaars naar het Natuurhuis in Steendorp (Kapelstraat 170a, Temse)
09.30 Onthaal en PowerPointvoorstelling in het Natuurhuis
10.30 wandeling naar het Fort van Steendorp met rondleiding ter plekke
11.45 terugkeer naar het Natuurhuis, we eten er onze eigen picknick. Er wordt u een drankje aangeboden.
13.00 wandeling naar de Schans van Landmolen
14.30 rondleiding in en rond de Schans van Landmolen. We eten er een soepje.
15.30 vervolg van de wandeling naar het Fort van Haasdonk (ong.1 uur wandelen). Daar sluiten we af met een jenevertje. Wie met de auto kwam, vindt die er terug.
OPTIE 2: het NIET-STAPPERSPROGRAMMA - max 25 inschrijvingen
13.15 aankomst in het Natuurhuis in Steendorp (Kapelstraat 170a, Temse)
13.30 onthaal en PowerPointvoorstelling in het Natuurhuis. Een gratis drankje wordt u hier aangeboden.
14.30 vertrek naar het Fort van Steendorp (op 10 min. stappen van het Natuurhuis) en rondleiding ter plekke, met een jenevertje als afsluiter.
Gids Fort van Steendorp Roger Andries - Gids Schans van Landmolen Dimitri Van Laere
DEELNAMEPRIJS VOOR BEIDE OPTIES: 10€ DF-leden, 15€ niet-leden
(inclusief gidsen, drankje in het Natuurhuis, soep in Landmolen en de afsluitdrink)




HET FORT VAN HAASDONK
Vestingstraat, Haasdonk
HET NATUURHUIS IN STEENDORP
Kapelstraat 170a, Temse
HET FORT VAN STEENDORP
Kapelstraat 204, Temse
DE SCHANS VAN LANDMOLEN
© Paul D'Eer
Het Fort van Haasdonk werd gebouwd van 1908 tot 1913. Het speelde geen belangrijke rol in de twee wereldoorlogen. Het ontsnapte telkens ook dankzij wat geluk aan de verwoesting. Na 1918 werd het fort vooral als magazijn gebruikt. Tegenwoordig bevindt het gebouw zich in vrij slechte toestand. Sinds 2002 is het erkend als beschermd natuurmonument.
Het fort is in privébezit en niet toegankelijk, het wandelpad rond de fortgracht gelukkig wel.
Ben je benieuwd naar de rol van Temse en het Fort van Steendorp tijdens de Eerste Wereldoorlog? De gepassioneerde gidsen van het fort beantwoorden al je vragen dankzij een boeiende powerpointpresentatie in het Natuurhuis van Steendorp, dat met zijn unieke ligging vlakbij het Fort van Steendorp de uitgelezen plek is om dat te doen.
Van fabriek voor oorlogsgassen tot oefenterrein voor het leger: het laatst gebouwde bakstenen fort in België heeft heel wat verschillende soorten gebruik gezien. De gidsen vertellen er u uitgebreid over. Het fort wordt nu gebruikt als vleermuizenreservaat met meer dan 1200 exemplaren.
Het domein wordt officieel beschermd als landschap sinds 1995, als historisch monument sinds 1997 en als natuurreservaat. Het fort zelf is niet permanent toegankelijk, maar er loopt wel een wandelpad rond de buitenste omwalling.
De Schans van Landmolen werd samen met de Schans van Lauwershoek gebouwd in 1909-1912 tussen het Fort van Steendorp en het Fort van Haasdonk. Vandaag is het domein privébezit, er staat een woning en een bos op het domein. In normale omstandigheden is het domein niet toegankelijk, maar voor ons wordt een uitzondering gemaakt.

WIL U ALVAST OP VOORHAND WAT MEER WETEN
OVER FORTEN EN HUN HISTORIEK?
Bezoek de website van de Fortengordels
en ontdek hun boeiende geschiedenis.
Weet u nog...
... hoe we - vorig jaar, in coronatijden - in onze zoektocht naar 'schatten' en 'parels' dichtbij, een oproep deden? Omdat het gras vaak groener is aan de andere kant en we zo ondoordacht voorbijgaan aan wat we soms - onverwacht, onvermoed - vlak voor onze neus vinden, vroegen we u ons een foto en een tekst te sturen van 'weinig bekende parels, sublieme natuurplekjes, een detail aan een gebouw, een machtig uitzicht, een verhaal dat het verdient om verteld te worden, lokaal erfgoed dat van onschatbare waarde is, of ...waarom niet, schatten van mensen.'
Dit was één van de inzendingen:


Fort van Haasdonk

Fort van Steendorp
"Mijn parel uit de eigen streek is voor mij de Haagdam. Ik ben al een tijdje geïntrigeerd door de weg "Haagdam". Die start in Haasdonk naast de taverne De Veehandel", loopt ten westen van het Fort van Haasdonk, en loopt dan in 1 rechte lijn naar het Fort van Steendorp.
Nu ja, 1 rechte lijn, dat is enkel te zien op oude kaarten. Door de aanleg van de E17 moet je wel een omweg maken, maar toch, de Haagdam is 1 rechte lijn. Waarom toch? Ik vermoed dat er een spoorlijn liep tussen beide forten om voor de bevoorrading te zorgen. Ten oosten van het Fort van Steendorp kun je nog een klein stukje smalspoor vinden...
Tussen beide forten zijn dan nog eens 2 schansen te vinden: de schans van Landmolen, even ten zuiden van de E17, en verderop naar Steendorp, die van Lauwershoek. Een schans is een semi fort, dat wordt gebouwd op schietafstand tussen forten ter verdediging. Meer info over de forten vind je op https://www.fortengordels.be/forten
Nu, ik sprak over 1 rechte lijn, maar er zijn toch wel enkele obstakels onderweg, zoals 2 kort op elkaar vallende hoeken van 90° (verschuivingen in eigendom?), en een ogenschijnlijk natuurlijke put (met water), een bominslag?
Je komt ook 3 kapelletjes tegen gewijd aan de Heilige Amelberg. Verder wandel je tussen de akkers, weiden en naast bomenrijen, of zie je de buizerd cirkels maken of de torenvalk bidden in de lucht. Ik hou er ook van dit deel met de MTB snel en behendig te doorkruisen, alsof ik snel een geheime boodschap tussen beide forten moet brengen..."
Marc Verbeeck

Wij stappen die afstand... van fort naar fort en verdiepen ons in de betekenis van de forten.
Toen. Nu.
Op 11 november 2021.
Wandelt u mee?
ps. We hebben ook een B-plan, met een hapje en een drankje,
voor wie niet kan wandelen maar er toch bij wil zijn.
Vertel anderen over ons. Deel deze webpagina met uw netwerk.
